Увага. Дифтерія

e-mail Друк PDF

Сьогодні не втрачає своєї актуальності таке захворювання як дифтерія. Щороку в Україні реєструються поодинокі випадки цього захворювання, зокрема у 2019 році вже зареєстровано 2 випадки дифтерії, в тому числі 1 серед дітей до 17 років. В Закарпатській області останній випадок виявлений в 2011 році.

 

Враховуючи недостатню кількість вакцин в медичних закладах області в попередні роки, і як наслідок,  наявність великої кількості не імунних осіб, існує ризик виникнення та поширення цього захворювання серед жителів нашого краю. Тому важливо знати та пам’ятати про небезпеку зараження, перші симптоми захворювання та необхідність проведення вакцинації з метою попередження виникнення хвороби та її тяжких наслідків.

Що ж таке дифтерія? Перші симптоми та можливі ускладнення.

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий.

Симптомами хвороби є:

  • біль у горлі; осиплість голосу;
  • висока температура;
  • наліт на мигдалинах сірого кольору;
  • ускладнене дихання та ковтання;
  • набряк слизової оболонки носоглотки;
  • збільшення лімфатичних вузлів.

Важливо своєчасно діагностувати хворобу, адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання. Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та  набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи і часто призводить до смерті. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю,  в 50 випадках з 1000.

При низьких рівнях охоплення щепленнями проти дифтерії з’являється ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції. Щоб захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця.

Вакцинація, як єдиний дієвий, ефективний та економічний захист.Хворіють на дифтерію не щеплені або не ревакциновані люди. Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація  дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років).Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М.

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу - у 36 і так далі.Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених буде перебігати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому так важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію.

Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.Отже, імунізація залишається одним із найважливіших профілактичних заходів збереження здоров’я та гарантією епідемічної безпеки населення, зниження захворюваності та смертності від інфекційних хвороб, гарантованим, історично підтвердженим та  економічно  рентабельним  методом боротьби з поширенням епідемій та спалахів.

Задати питання

Пишіть нам