Всесвітній день гігієни рук

e-mail Друк PDF

Щорічно 5 травня , починаючи з 2009 року, за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) світова спільнота відзначає Всесвітній день гігієни рук. Дата цього заходу обирається не випадково: 5-й день 5-го місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини.

 

 

 

 

 

Оскільки руки є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань. Всесвітній день гігієни рук започатковано, щоб нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров'я мільйонів людей та підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров'я, так і в повсякденному житті. На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров'я мікроорганізмів. В результаті навіть незначних подряпин чи ран, вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмінтози, тощо.

Будь-яка інфекційна хвороба завжди відбувається за певним сценарієм, який має 3 обов'язкових складових, пов'язаних між собою: джерело інфекції, шляхи передачі та сприйнятливий колектив, тобто люди. Зрозуміло, що джерела інфекції (а це людина або тварина)  періодично знаходяться в вашому оточенні.

Колективний імунітет запобігає поширенню інфекційних хвороб, однак його створення можливе  за умови виконання комплексу заходів у вигляді щеплення, а також при наявності великої групи людей, які вже перехворіли. Шляхи передачі залежать від виду  так званого інфекційного початку (кишкова інфекція, повітряно-крапельна, зоонозна та інші).  Ця частина інфекційного процесу  залежить  в більшості від кожного з нас.

Ситуація з коронавірусом в світі  вказала на основні шляхи розповсюдження  (повітряно-крапельний та контактно-побутовий)  та заходи  боротьби з цією хворобою.  Контактно - побутовий шлях передачі інфекційних хвороб, це передача через  руки, які можуть бути інфіковані в процесі нашого спілкування.  Які засоби необхідно використовувати при митті рук, ми знаємо. Можливості запобігти поширенню інфекційних хвороб, використовуючи такий захід, як ретельне миття рук, ми зобовязані дякувати Ігнацу Земмельвейсу, угорському лікарю, одному з засновників асептики. Він ще в позаминулому столітті  довів, що чисті руки та й ще з використанням дезінфектантів (на той час це розчин хлорного вапна) значно зменшують виникнення та розповсюдження післяродової, післяопераційної гарячки (сепсису), що призводило до важких наслідків - смерті  серед жінок та новонароджених. Саме Ігнац Земмельвейс важається батьком гігієни рук.

Ретельне  миття рук з застосуванням мила та дезінфікуючих засобів, є  одним  з шляхів  розірвання небезпечного ланцюгу у  поширенні   хвороб, в першу чергу інфекційних захворювань кишкової групи.  Гігієна рук - це надійний шлях до подолання пандемій багатьох  небезпечних хвороб, що можуть загрожувати людству.


Задати питання

Пишіть нам