В Закарпатській області триває форсована імунізація поліо в рамках заходів з ліквідації спалаху поліомієліту

e-mail Друк PDF

В Україні з жовтня 2021 року оголошено спалах поліомієліту, відколи зафіксували перший випадок у Рівенській області. А вже в січні 2022 року ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» повідомив про другий випадок гострого в’ялого паралічу в дитини із Закарпаття. Навіть один випадок такого небезпечного захворювання — класифікується як спалах захворювання в країні. За останні роки рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту не перевищував 80%, тому в країні накопичилась критична маса дітей без імунної відповіді до поліовірусу, яка набувається лише завдяки вакцинації.

Поліомієліт входить в 10 вакцинокерованих недуг, захист проти яких забезпечує держава. А саме — закуповує безпечні вакцини держкоштом або за допомогою партнерів UNICEF та ВООЗ, навчає медичних працівників правильно робити щеплення, тощо.

Нагадаємо, що відповідно до національного Календаря, кожна дитина до 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліомієліту. До першого року життя дитина повинна отримати дві дози вакцини ін’єкційно (ІПВ) у 2 та 4 місяці. У 6 місяців дитина отримує краплі (ОПВ). Також краплі дитина отримує в 1,5 роки, 6 років та в 14 років. Шість доз вакцини формують імунний захист від поліомієліту до кінця життя.

Сьогодні в країні, зокрема у Закарпатській області, триває спалах поліомієліту. Єдиним основним профілактичним заходом попередження виникнення нових випадків захворювання та поширення, отже, ліквідації спалаху поліомієліту в регіоні, є проведення планової імунізації від поліомієліту дітям віком від 2 місяців до 14 років з досягненням показників охоплення - 95%.

Діти, які пропустили навіть одну дозу щеплення проти поліо, — у небезпеці, адже їхня імунна система слабка до цього збудника. На жаль, двоє маленьких дітей, батьки яких відмовилися від вакцинації, тепер житимуть з невиліковним паралічем. Деякі батьки на власний розсуд вирішують відмовлятися від щеплення. Внаслідок цього під загрозою опиняється і дитина, і все її оточення, адже імунітет невакцинованої дитини слабкий і неспроможний подолати такий сильний збудник. А захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина й дорослий.

Усі діти до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту, — у небезпеці. Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, від 1 лютого 2022 року в нашому регіоні, як і в країні в цілому, розпочалася кампанія форсованої імунізації проти поліомієліту. Дана кампанія продовжується і сьогодні.

Фахівцями ДУ «Закарпатський ОЦКПХ МОЗ України» активно здійснюється моніторинг за темпами вакцинації від поліомієліту, організації та проведення комунікаційних заходів з представниками центрів первинної медико-санітарної допомоги, закладів освіти, з лідерами громад груп ризику, іншими зацікавленими установами та організаціями.

Поліомієліт — це небезпечне захворювання, яке спричиняє поліовірус. Він вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. У важких випадках — до смерті.  Якщо вірус потрапить на побутові предмети чи іграшки, то нещеплена дитина може інфікуватися. Як правило, інфікування починається з брудних рук, через них потрапляє до рота. Після цього вірус розмножується в кишківнику. Вірус може жити в слині або калі інфікованої дитини протягом багатьох тижнів. З випорожненням інфікованого маляти вірус заражає воду та розповсюджується далі.

Щеплення дадуть захист дитині та зупинять розповсюдження поліовірусу.

Основні причини, чому потрібно вакцинуватися — це власна безпека та захист людей навколо нас. Не варто покладатися на когось, щоби зупинити поширення хвороби. Щеплення створює індивідуальний захист і захист громади, де ми мешкаємо.

Якщо ви з якихось причин пропустили щеплення або не впевнені, що отримали потрібну дозу вакцинації для дитини, — надолужте їх.

Для цього батькам необхідно звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря та спланувати візит для їх надолуження.     Для внутрішньо переміщених людей не потрібно укладати нову декларацію з лікарем. Достатньо просто прийти до медзакладу. Вакцинацію зроблять безоплатно, а дані про щеплення одразу внесуть у єдину електронну систему охорони здоров’я. За бажанням, батьки можуть узяти довідку про зроблене щеплення. Жодних фінансових чи бюрократичних перешкод немає.

Подбайте про себе та своїх дітей. Вакцинуйтеся!

Задати питання

Пишіть нам