Профілактика онкозахворювань

e-mail Друк PDF

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ОНКОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА ЯК ВІД НИХ УБЕРЕГТИСЯ

Рак – це загальний термін для ідентифікації понад сотні хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Одним із ознак раку є швидке утворення аномальних клітин в організмі.

Рак є однією з головних причин смерті у світі. Він уражає літніх людей, молодь і навіть дітей, чоловіків та жінок незалежно від рівня доходу.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. В Україні новоутворення знаходяться на другому місці серед причин смерті після серцево-судинних захворювань.

Водночас, від 30% до 50% онконедуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя, зокрема відмовитися від куріння. До 40% випадків захворювання на рак можна запобігти, якщо уникати тютюнового диму.

Онкологічні захворювання можна виявляти на ранній стадії. Пацієнти, у яких їх діагностували, можуть пройти терапію і вилікуватися.

Основні фактори ризику і профілактика онкозахворювань

Не куріть

Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку. На нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку: легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

Споживайте здорову їжу

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик захворювання:

 • їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільнозернові та бобові;
 • обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, фастфуд;
 • відмовтеся від алкогольних напоїв або ж споживайте їх мінімально (ризик появи онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується пропорційно до кількості випитого алкоголю) — і пам’ятайте, що безпечної дози алкоголю не існує;
 • обмежте споживання технологічно обробленого м’яса (за інформацією ВООЗ, уживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик появи деяких видів раку);
 • замініть червоне м’ясо на рибу, віддавайте перевагу здоровим жирам, наприклад, оливковій олії.

 

Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними

Підтримання оптимальної для вас маси тіла може знизити ризик виникнення онконедуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень покращать загальний стан здоров’я. Починайте кожний день із 30 хвилин будь-якої фізичної активності.

Не засмагайте

Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань. Водночас, йому порівняно легко запобігти:

 • уникайте прямого сонячного випромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша;
 • захистити голову допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх;
 • затуляйте відкриті ділянки тіла одягом, обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні;
 • використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30 навіть у похмурі дні, повторно наносьте крем щодві години або частіше, якщо плаваєте чи пітнієте;
 • уникайте соляріїв — вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

Зробіть щеплення

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Поговоріть із своїм лікарем щодо вакцинації.

Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти ВГB рекомендовано дорослим із таких груп ризику:

 • сексуально активним полігамним людям;
 • тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
 • чоловікам, які практикують секс із чоловіками.

Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.

Уникайте ризикованої поведінки

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, що збільшують ймовірність розвитку онкозахворювань.

1. Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу. Що більше у вашому житті статевих партнерів, то більше шансів на зараження інфекцією, котра передається статевим шляхом.

2. Люди, які живуть з ВІЛ або хворі на СНІД, мають вищий ризик появи раку анусу, печінки та легень.

3. Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється із раком шийки матки, але він також може підвищити ризик виникнення раку анусу, пеніса, горла, вульви та піхви.

Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо оптимального для вас графіку онкоскринінгу.

Уважне ставлення до власного здоров’я та усунення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Центр громадського здоров’я України нагадує: профілактика, скринінг, вчасне виявлення та лікування онкологічних захворювань допоможуть досягти значних результатів.

Задати питання

Пишіть нам