До Всесвітнього дня боротьби з гепатитами 2017 року.

e-mail Друк PDF

Вірусні гепатити є однією із найбільш актуальних медичних та соціальних проблем у світі. Налічується  28 країн світу, на які припадає основна частка захворювань вірусними гепатитами. Це в основному країни із низьким і середнім рівнями доходів. Поряд із такими країнами як Бразилія, Китай, Єгипет, Індія, Індонезія, Монголія, М'янма, Нігерія, Пакистан, Уганда, В'єтнам, Камбоджа, Камерун, Колумбія, Ефіопія, Грузія, Киргизстан, Марокко, Непал, Перу, Філіппіни, С'єрра-Леоне, Південна Африка, Танзанія, Таїланд, Узбекистан, Зімбабве, знаходиться також  і Україна.

В 2016 році в світі з хронічним гепатитом жили приблизно 300 мільйонів чоловік: 257 мільйонів чоловік з вірусом гепатиту B (ВГВ), а 71 мільйон - з вірусом гепатиту С (ВГС).

Лише невелика кількість інфікованих людей проходять тестування і лікування.

В 2016 році пройшли тестування з постановкою відповідного діагнозу 9% інфікованих ВГВ і 20% інфікованих ВГС. Лікування отримували 8% осіб з діагностованою інфекцією ВГВ (або 1,7 мільйона чоловік), а 7% осіб з виявленою інфекцією ВГС (або 1,1 мільйона чоловік) почали лікування.

Вірусний гепатит щорічно  стає причиною смерті  приблизно 1,35 мільйона чоловік, що є на рівні зі смертністю від туберкульозу і більше кількості смертей від ВІЛ. Кількість людей, які помирають від гепатиту, зростає.

За офіційною статистикою, в Україні щорічно реєструється біля 13 тис. випадків вірусних гепатитів, із них більше 9 тис. випадків становлять парентеральні гострі та хронічні гепатити В і С, інші випадки - вірусний гепатит А (передається як кишкова інфекція). Кількість вперше виявлених хронічних гепатитів у 3,5 рази більша ніж кількість гострих форм. Це вказує на недостаню обізнаність населення із ризиками поширення інфекції.

Занадто довгий інкубаційний період та період, коли людина передає інфекцію іншій людині не дає можливості швидко виявляти нові випадки. Так, інкубаційний період гепатиту А – 35 - 50 днів, гепатиту В – 45 діб - 6 міс., гепатиту С – 6 -26 тижнів.

Раннє виявлення і лікування інфікованих осіб є важливим напрямком профілактики. Обстеження та своєчасне відсторонення осіб від донорства, обстеження соматичних хворих із патологією печінки, вагітних, їх невідкладне лікування дають змогу зменшити ризики інфікування інших осіб.

Якщо проти гепатиту А та В можна захиститися шляхом вакцинації, то проти гепатиту С – вакцини не існує. Завдяки щепленням проти гепатиту B щорічно в світі запобігається  виникненню приблизно 4,5 випадків інфікування дітей.

За офіційними даними в Закарпатській області щорічно реєструється 700-900 випадків вірусних гепатитів. Проте основну частку 70-80% в різні роки серед них займає гострий вірусний гепатит А, який можна віднести до кишкових інфекцій. Кількість вперше виявлених парентеральних гострих та хронічних гепатитів В і С становить біля 120 -150 випадків на рік.

Проте, не зважаючи на механізм передачі гепатитів А, В і С (фекально -оральний чи парентеральний)  запобігти подальшому поширенню інфекції можна завдяки лабораторному обстеженню осіб, що контактували із хворими на маркери гепатитів.

Отже, вбережіть себе та оточуючих від гепатиту:

Знайте про ризики:

Небезпечна кров, небезпечні ін'єкції та спільне використання ін'єкційного обладнання для введення наркотиків можуть призвести до інфікування вірусом гепатиту. Використання стерильних одноразових шприців може попередити ці інфекції.

  • Проведіть вакцинацію дітей
  • Безпечна і ефективна вакцина може забезпечити захист від гепатиту А та B на все життя.
  • Зробіть аналіз, проведіть лікування
  • Існують ефективні засоби для лікування гепатиту B і C.

Задати питання

Пишіть нам