Про вимоги для води в місцях масового відпочинку

e-mail Друк PDF

Сонце, повітря та вода завжди залишаються невід'ємними складовими для нашого  здоров'я. Під час  літнього оздоровлення все це набуває особливого значення. А ефект може бути як позитивним, так і негативним.      Водні об'єкти впродовж всього оздоровчого сезону повинні  бути корисними  для кожного, хто ними користується.

І це можливо у разі виконання деяких обов'язкових  вимог, а саме  додержання Правил  охорони життя людей на  водних об'єктах України, що затверджені  наказом Міністерства  внутрішніх справ України, правил санітарної та епідемічної   безпеки води, а в умовах пандемії коронавірусу, додержання соціальної дистанції на  весь період карантину.

Гігієнічні вимоги до води водних об'єктів, що використовуються в якості зон рекреації та оздоровлення,  включають багато показників від органолептики, хімічного складу, біологічної безпеки до радіологічного забруднення. З органолептичними показниками  можна впоратися без спеціальних знань та лабораторних досліджень. Це  наявність або відсутність на поверхні води плаваючих плівок, плям мінеральних масел, враховуючи нафтопродукти, накопичення різних домішок, стороннього запаху. Для таких речовин  лімітуючим показником є органолептика. Тобто наявність плівки на поверхні водоймища, запах нафтопродуктів  вже свідчить про перевищення ГДК (гранично допустима концентрація) такої речовини у воді. Така  вода непридатна для використання в якості оздоровчих процедур (купання).

Стан водних об'єктів, що використовуються для купання та оздоровлення, визначається і за мікробіологічними показниками, а саме кількістю лактозопозитивних кишкових паличок (ЛКП)  в 1 куб. дм. Для води пляжів цей показник не повинен перевищувати 1 000, а для води водоймищ оздоровчого та рекреаційного призначення – 10 000. У разі перевищення вказаних показників є необхідність у визначенні патогенної мікрофлори на предмет виявлення  збудників   інфекційних         захворювань. Каламутна вода поверхневих водоймищ  підвищує  вірогідність наявності у її складі і біологічного забруднення у вигляді бактерій, вірусів, гельмінтів.  Визначити мікробіологічні показники можна тільки  лабораторним шляхом за умови виконання певних правил при відборі проб.

Слід   пам'ятати,  що показники якості та безпеки води водоймищ   не є постійними величинами,  вони змінюються в залежності під погодних умов. А  найбільш забрудненою механічно та біологічно  вважається вода відкритих водоймищ саме під час та після опадів, тому небажано купатися  у водоймищах    в такі періоди. Є ще правила, яких треба додержуватися в літній час. Місця для відпочинку та купання на річках потрібно обирати   вище за течією від населеного пункту, скиду каналізаційних та дощових стічних вод. Не слід відпочивати біля місць, де  накопичені біологічні відходи  тварин, побутове  сміття.                                                                                                                                                                                          Мікробіологічні та санітарно-гігієнічні  лабораторії ДУ "Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" почали роботу з визначення показників безпеки води водних об'єктів в місцях  масового відпочинку. Станом на початок червня місяця порушень не зареєстровано.

Задати питання

Пишіть нам