Про моніторинг питної води

e-mail Друк PDF

 

З введенням в Україні воєнного стану Міністерство охорони здоров'я України одразу ж 24 лютого, керуючись чинним законодавством стосовно забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, своїм дорученням наголосило  на необхідність  проведення  на весь період воєнного стану  моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню, з визначенням  мікробіологічних  та санітарно-хімічних  показників на відповідність їх вимогам Державних санітарних  правил  та норм "Гігієнічні вимоги до води питної,   призначеної для споживання людиною" (ДСанПіНу  2.2.4-171-10). Таке завдання було  спрямоване на виявлення загроз щодо забруднення питної води отруйними речовинами біологічного та хімічного характеру, також на профілактику  розповсюдження гострих інфекційних захворювань, шляхом передачі яких є питна вода.

Бактеріологічними та санітарно-хімічними лабораторіями філій, лабораторних відділень ДУ "Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" в 1-ому півріччі 2022 року вже виконано значні обсяги досліджень з визначенням мікробіологічних та санітарно--хімічних показників. Загальна кількість досліджених проб перевищує  показник 3,5 тисячі. При цьому не відповідало нормам 5,7 % проб за мікробіологічними показниками та 0,9 % проб за  санітарно-хімічними. Слід зазначити, що  показники, які не відповідали вимогам державних санітарних правил, свідчать про звичний характер порушень, тобто такі, що не пов'язані з навмисним  стороннім втручанням, вони у питній воді визначаються періодично і свідчать про недосконалість споруд для очистки води або ж їх відсутність. Це мутність, вміст заліза, загальне мікробне число, ЗКФ (загальні колі форми), Е-coli. При вживанні відповідних заходів (кип’ятіння, відстоювання) така вода може використовуватися за призначенням ез обмежень. Про всі випадки щодо показників, визначених з порушенням вимог  діючого нормативного документу,  повідомляються  керівники водопроводів, територіальні підрозділи ДСНС в Закарпатській області та Держпродспоживслужби в Закарпатській області, які повинні застосовувати необхідні заходи для забезпечення населення доброякісною питною водою. напряму пов'язана з погодними умовами та правилами експлуатаціїтакихоб'єктів їх власниками, досліджується в плановому порядку.

ДУ "Центр громадського здоров'я МОЗ України" на підставі даних з областей   готує аналітичні матеріали про стан питної води в регіонах  та інформує  Міністерство  охорони здоров'я, яке використовує  отримані дані   для оцінки можливого   негативного  впливу  на стан здоров'я населення. При цьому останнім часом підвищена увага приділяється деокупованим територіям, де внаслідок бойових дій значно пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури, в тому числі і водопроводи.Задати питання

Пишіть нам