Всесвітній день миття рук, або Всесвітній день чистих рук

e-mail Друк PDF

Організація Об’єднаних Націй  і, зокрема Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) оголосили 15 жовтня "Всесвітнім днем миття рук"

Не можна не помітити, що така проста гігієнічна процедура, як миття рук, здатна попередити не тільки зараження організму шкідливими вірусами та  бактеріями, але і зробити життя людини більш комфортним, приємним і  безпечним.  Як відзначають експерти ООН та ВООЗ, миття рук рятує тисячі дитячих життів щодня. "Брудні руки"  є однією з головних причин високої дитячої смертності в деяких країнах світу. Через немиті руки в організм людини потрапляють збудники холери, вірусної пневмонії, гепатиту, грипу, гострих респіраторних захворювань та інші.

 

Перший в історії Всесвітній день миття рук, який відбувся 15 жовтня 2008 року, дав старт потужній великомасштабній битві за здоров'я, головними учасниками якої стали   діти. Такий банальний акт, як миття рук з милом, здатний не тільки вберегти дітей від більшості інфекційних захворювань, але і врятувати чимало життів. Така проста гігієнічна звичка може знизити смертність від респіраторних захворювань на 25%, а смертність від  діарейних (кишкових) захворювань на 50%.

Брудні руки є фактором передачі цілого спектру інфекційних та паразитарних захворювань, в тому числі дизентерії, гепатиту А, черевного тифу, холери, вірусних інфекцій, глистових інвазій, гострих респіраторних захворювань, вірусної пневмонії, поліомієліту. Понад  80%   інфекційних захворювань передаються через брудні руки. Це так званий контактно-побутовий шлях передачі інфекцій.   Саме тому ООН і ЮНІСЕФ закликали виділити один день на рік, щоб звернути увагу на необхідність привчити дітей мити руки

"Найбруднішими" предметами, заселеними мікроорганізмами, з якими постійно контактують наші руки є: поручні сходів, кнопки ліфта, ручки дверей, поручні в автотранспорті, грошові купюри,  дитячі іграшки,  кошики для покупок, екрани каси (терміналів), телефони, клавіатури, комп'ютерні миші тощо.

Прищеплення  навичок гігієни та правильної моделі догляду за собою у дитини дуже важливо ще з раннього дитинства, де головним вихователем є особистий приклад батьків, вчителів.

Дуже важливо привчати дітей систематично мити руки:  перед приготуванням та прийманням їжі, після відвідування вбиральні, контакту із тваринами, різними забрудненими предметами та поверхнями, після контакту із будь-якими біологічними рідинами, після відвідування місць масового перебування людей, громадського транспорту та прогулянок на вулиці. Але статистичні дані показують, що далеко не всі навіть дорослі систематично миють руки.

"Миття рук" актуальне завжди. Можливості запобігти поширенню інфекційних хвороб, використовуючи такий захід,  як ретельне миття рук, ми зобов’язані дякувати Ігнацу Земмельвейсу, угорському лікарю, одному з засновників асептики. Він ще в позаминулому столітті  довів, що чисті руки  значно зменшують виникнення та розповсюдження  внутрішньолікарняних інфекцій.

Саме тому Ігнац Земмельвейс вважається батьком гігієни рук.  Чисті руки - це надійний шлях до подолання пандемій багатьох  небезпечних хвороб, що можуть загрожувати людству.Всесвітній день миття рук допомагає підвищити обізнаність про важливість миття рук з милом та усвідомлення необхідності належної гігієни, як захід збереження здоров’я не тільки особистого, але і всіх громадян суспільства.

Дотримуйтесь порад та залишайтеся здоровими!


Задати питання

Пишіть нам