Про профілактику та відмову від куріння

e-mail Друк PDF


Багато людей не задумуються над тим, що куріння навіть однієї цигарки  на день може призвести до виникнення онкологічних захворювань, а також, що куріння будь-яких тютюнових виробів шкодить організму незалежно від дози. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 69 спричиняють онкологічні захворювання.

Прямий вплив канцерогенів, які можуть спричиняти рак, не єдиний спосіб, яким сигаретний дим сприяє ризику виникнення раку. Люди  повинні знати про шкідливий вплив куріння на організм, а також отримувати повну інформацію про те, що саме може допомогти їм позбавити залежності.  Одним з найпоширеніших та відомих шкідливих речовин,  що  негативно впливають на стан здоров'я людини є нікотин.

Найменування «нікотин» відбувається від латинської назви тютюна Nicotiana tabacum,  яка в свою чергу, придумана на  честь Жана Ніко- посла Франції при португальському дворі, який в 1560 році відправив невеличку кількість цього тютюну королеві Катерині Медичи, як засіб від мігрені.

Нікотин викликає  звикання і є токсичною речовиною, а так званий  аддиктогенний потенціал  (здатність викликати патологічну пристрасть) нікотину у тютюнові  виший,  ніж  у героїна. Вірогідність  розвитку залежності  після одноразового  куріння тютюну дорівнює 32 % (у наступного по адитивності героїну — 23 %).

За оцінками  аналітиків в світі майже 20 % переважно дорослого населення  тютюнозалежна.  Вважається, що в Україні цей відсоток значно вищий і становить 35 %.

Тютюнова  хімія  шкодить всім органам без виключення. За даними Всесвітньої організації охорони  здоров'я (ВООЗ)  вживання тютюну пов'язане з виникненням не менш як 25 захворювань. Вживання тютюну  вважається найголовнішою причиною смертності у світі.

Тютюн має  канцерогенну дію, викликаючи  рак у 12 різних частинах тіла: у легенях,  порожнині рота, носовій порожнині, параназальному синусі, у гортані, в горлі, в стравоході, підшлунковій  залозі, шлунку, печінці, печінковій лоханці, жовчному міхурі. Також  тютюн  може викликати мієлоїдний лейкоз, тобто  рак крові.

Тютюн також є  фактором ризику  розвитку серцево-судинних  захворювань  (40%  випадків), хронічної обструктивної  хвороби  легенів (80%  випадків), злоякісних  пухлин (30%  випадків,  у  т.ч. 90%  випадків раку легень).  Як бачимо, ризики для здоров'я  при  вживанні тютюну  впливають на роботу та функції всього організму.

А ось при утриманні від  тютюну 40% цих хвороб можна запобігти. Пасивне куріння, з яким стикається багато з нас, враховуючи дітей різного віку, впливає на організм, спричиняючи навіть тютюнозалежність.  Пам'ятайте, вашій  дитині  потрібна здорова мама. Не починайте  курити  після пологів , при  грудному вигодовуванні. Та нікому  не дозволяйте курити  поряд з  собою та своєю  дитиною .

Профілактика тютюнокуріння повинна бути комплексною і включати наступні міри: Не надавати дитині приклад, тобто не курити у присутності дітей.  Заборона тютюнової  реклами. Інформування .Пропаганда здорового  способу  життя.  Заборона на продаж  цигарок дітям до 18 років. Заборона куріння в громадських місцях.

Виконання частини профілактичних мір має відношення до держави, а частина– це справа кожної людини.

Про те, що куріння  вже тривалий час залишається медико-соціальною проблемою, не варто когось переконувати. А такі проблеми повинні вирішуватися спільно державою та кожним з нас. Курці повинні позбутися такої згубної звички у вигляді тютюнокуріння.  А ті, що не курять самі,   повинні переконувати навіть незнайомих людей, що куріння тютюну з використанням будь-яких пристроїв, завжди закінчується негативним впливом на стан свого здоров'я  та оточуваних.

Це один бік  справи. Інший  - фінансовий. Скільки грошей йде на цигарки, не  всі рахують. А підрахуйте! Щомісячно віддавати від  однієї  тисячі  гривень  до двох і більше на дим від цигарки? Це значна втрата для бюджету будь-якої родини. Замість здорових продуктів харчування, ліків, одягу, взуття,  врешті решт відпочинку гроші витрачаються  на шкідливу звичку.

А у споживчому кошику відсутній такий пункт життєвих потреб, як  цигарки, сигари.

Матеріал  підготовлений з використанням даних, які висвітлювалися на онлайн-вебінарі, що проводила ДУ "Центр громадського здоров'я МОЗ України".


Задати питання

Пишіть нам