Палити чи не палити …?

e-mail Друк PDF

Навесні  починається велике прибирання,  частина сміття збирається з наступним його вивезенням на сміттєзвалища,

а суха трава, залишки деревини спалюються  і не тільки на полях, а і в населених пунктах. При такому відношенні до прибирання   атмосферне  повітря  стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чим  же шкідливе спалювання  всього непотрибу, що накопичився протягом  зими  в населених пунктах, на полях, вздовж автомобільних шляхів?

За даними наукових досліджень при згорянні однієї  тонни тільки рослинних залишків у повітря виділяється біля 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали  (кадмій, свинець, ртуть, мідь), пестициди, а також канцерогенні сполуки, перш за все  бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.   Вони призводять до патологічних змін шкіри, порушують функції печінки, імунної, ендокринної та репродуктивної  систем. При згорянні  одного поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Особливо погано тим, хто страждає на захворювання дихальних шляхів.

При спалюванні різного непотрибу   до вогнища  потрапляють  будівельні матеріали у вигляді ДВП, ДСП, фанери,  які містять формальдегідні смоли, з яких в атмосферне повітря виділяється формальдегід. Може  виділятися в повітря і свинець, складова масляних фарб, якими фарбують будівельні матеріали. Вплив диму  особливо небезпечний для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, а також  для хворих із легеневою патологією. Він  може сприяти виникненню цілої низки гострих захворювань, таких як  фарингіт, тонзиліт, ларингіт або трахеїт.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання твердих відходів  призводить до  багатьох  загроз, а саме загибелі корисних комах, мікроорганізмів,  руйнації грунтового покриву,  збіднення його родючості, знищення насіння і коріння трав’янистих рослин, сприяє утворенню смогу в туманну погоду та наносить економічні збитки.

Виникає питання, а що ж робити   з такими відходами? Перш за все потрібно навчитися  правильно їх збирати, сортувати для подальшої утилізації, компостування, спалювання  з використанням  спеціальних  пристроїв. А  коли вже вичерпані всі інші методи поводження зі сміттям, вивозити  рештки на сміттєзвалища. Тільки при такому відношенні   до сміття людина позбавляється численних загроз своєму здоров'ю, а також може отримати економічний ефект від зберігання зелених насаджень та родючості грунту.

Задати питання

Пишіть нам