Поверхневі води Закарпаття

e-mail Друк PDF

Моніторинг  поверхневих вод є складовою частиною державної системи  моніторингу навколишнього природного середовища. І здійснюють його декілька державних органів, одним з яких є Міністерство охорони здоров'я України.

Лабораторні центри, що йому  підпорядковані, спостерігають за якістю води відкритих водоймищ   з урахуванням  місць водокористування, згідно з якими водойми поділяються на категорії:  І –шу та ІІ – гу.  Водоймами рибогосподарського призначення лабораторії не займаються.Вода таких об'єктів оцінюється за окремими правилами.

 

  • Водойми І-ої категорії використовуються в якості джерел господарсько-питного водопостачання або для водопостачання підприємств харчової  промисловості.
  • Водойми ІІ-ої категорії використовуються  для рекреаційного призначення, і такі ж вимоги щодо якості води розповсюджуються  також на воду водоймищ, що знаходяться в межах населених пунктів.

 

Щорічно досліджуються планові обсяги проб води відкритих водоймищ (І-ої та ІІ-ої категорій) на визначення хімічних, мікробіологічних, паразитологічних, радіологічних показників. Хімічні показники включають дослідження  на вмістпестицидів, фенолу, СПАР (синтетичні поверхнево активні речовини), а мікробіологічні  в своєму складі мають дослідження на ЛКП (лактозопозитивнакишкова паличка), дослідження на визначення вірусів та холерного   вібріону.

В 2019 році вода водоймищ І-ої категорії   відповідала нормам по всіх показниках, що визначалися, в тому числі і за радіаційними. Ситуація по водоймах  ІІ – ої категорії  наступна: 2,5 % води водоймищ  не відповідали нормам за хімічними показниками, в 13,8 % проб води при її дослідженні на мікробіологічні показники визначалася ЛКП без виділення збудників інфекційних захворювань. Гельмінти виділялися в 2,6 % досліджених проб, з яких 2,2 % проб мали відношення до води з місць відпочинку.

Під час оздоровчого сезону, з травня місяця до початку вересня, за рахунок місць відпочинку на воді обсяги лабораторних досліджень води відкритих водоймищ значно збільшуються, чого вимагає і ДУ "Центр громадського здоров"я Міністерства охорони здоров'я України".

Для Закарпатської області в такій важливій справі, як охорона поверхневих вод від забруднення, тривалий час проблемою залишається  відсутність в населених пунктах каналізаційних очисних споруд необхідної потужності, відсутність цивілізованих форм збору, зберігання, сортування та утилізації або захоронення твердих побутових відходів. Саме під час танення снігу, а також дощів значна кількість сміття змивається в річки, що призводить до механічного забруднення води відкритих водоймищ  полімерними, синтетичними, пластмасовими відходами (використані  ПЕТ-пляшки, одноразовий посуд,  пакети, плівка та інші), з яких утворюються навіть острівці.

Кожному з нас слід цивілізовано відноситися до наших річок і пам'ятати, що всі вони   є  не тільки басейном р. Тиси, а ще й  Чорного моря.

Задати питання

Пишіть нам