Вірусний гепатит А

e-mail Друк PDF

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується переважним ураженням печінки, пожовтінням шкірних покривів та інтоксикацією організму.

 

Вірусний гепатит А характеризується циклічністю підйомів та спадів захворюваності в середньому в 5-7 років та осінньо - зимовою / зимово - весняною сезонністю. Окрім фактору циклічності сьогодні суттєвий вплив на інтенсивність епідемічного процесу інфекції мають інші соціальні чинники, зокрема, такі як внутрішні та зовнішні інтенсивні міграційні процеси, пов'язані перш за все з війною в Україні.

Джерелом захворювання є хвора людина, найчастіше із безсимптомними, безжовтяничними та атиповими формами гепатиту А, які переважно зустрічаються у дітей. Інкубаційний період зазвичай триває 14–28 днів.

Вірус може передаватися від людини до людини (особливо серед дітей у дошкільних закладах, шкільних колективах) при тісному спілкуванні через брудні руки – «хвороба брудних рук», забруднену вірусом воду, їжу, що не пройшла достатню термічну обробку, ягоди, фрукти та овочі, вимиті в забрудненій вірусом воді. Хворий починає виділяти вірус у зовнішнє середовище з фекаліями через 2-3 тижні після інфікування. Пік вірусовиділення відмічається за 7-12 днів до появи перших клінічних проявів.

Найбільш поширені симптоми ВГА:

  • виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
  • підвищення температури тіла;
  • тошнота, блювота та втрата апетиту;
  • діарея;
  • неприємні відчуття в животі;
  • важкість у правому підребер’ї;
  • потемніння сечі (до кольору пива);
  • жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри).

Що потрібно знати, щоб попередити інфікування вірусом гепатиту А?

Враховуючи, що основним механізмом передачі є фекально-оральний то і заходи профілактики націлені перш за все на його розрив. Вони передбачають:

1. Обов’язкове миття рук з милом після кожного відвідування туалету та перед кожним прийомом їжі. Особливо важливо привити такі гігієнічні навички дітям, які є найбільш сприйнятливими до інфекції. Необхідно прослідкувати щоб у дитини в школі завжди були вологі серветки для очищення рук та індивідуальна ємність для питної води.

2. Використання для пиття та миття посуду лише перекип`яченої води (воду кип”ятити не  менше 10 хв., потім дати відстоятися).

3. Не використовувати  для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання

4. При неорганізованому відпочинку  для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою  запас  питної води (краще бутильованої).

5. Перед споживанням овочі, фрукти та гіди необхідно добре промити питною водою, для споживання маленькими дітьми – обдати кип'ятком.

Найбільш дієвим заходом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація як дорослих, так і дітей, щеплення забезпечує імунологічний захист на 20 років.

Що робити, якщо хтось із сім'ї захворів на гострий вірусний гепатит А?

При появі перших ознак захворювання звернутися до лікаря. У приміщеннях, де перебували хворі, необхідно провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих розчинів. Найголовніше – обов’язково пройти обстеження на виявлення маркерів вірусного гепатиту А у крові! Особливо це актуально при виникненні захворювання у школі або в садочку, де  перебуває ваша дитина, бо тільки так можна виявити захворювання до появи  жовтяниці. Це дозволить захистити вас та вашу родину від гепатиту А та зупинити його подальше поширення.

Не займайтеся самолікуванням! Бережіть себе та своїх рідних!

Задати питання

Пишіть нам