Про лептоспіроз

e-mail Друк PDF

Що треба знати про лептоспіроз?

Лептоспіроз – особливо-небезпечна інфекція з важким перебігом, що уражає судини, печінку, інші внутрішні органи. Збудник лептоспірозу може уражати як людину, так і тварин. Серед тварин хворіють на лептоспіроз велика та дрібна рогата худоба, собаки, кішки, пушні звірі, а також дикі ссавці, зокрема, гризуни. Висока інфікованість лептоспірозом відмічається серед хатніх гризунів – щурів, мишей.

 

У тварин захворювання може протікати явно, з вираженою симптоматикою: відмова від їжі, в’ялість, пригнічення, підвищення температури, блювота, пронос (іноді з кров’ю), болючістю м’язів (проявляється хиткістю ходи, втратою здатності до пересування) кон’юнктивіт тощо.

Слід пам’ятати, що у тварин захворювання може протікати і безсимптомно, але при цьому тварина може бути джерелом інфекції для інших тварин та людей.

Збудник лептоспірозу виділяється  з організму хворої тварини з сечею, кров’ю, іншими рідинами. У довкіллі збудник лептоспірозу добре зберігається у вологих місцях, воді відкритих водоймищ, колодязів, у вологих продуктах харчування тощо. Зараження людини відбувається різними шляхами:

- через ушкоджену шкіру;

- через шлунково - кишковий тракт.

Відповідно, можуть реалізовуватись різні механізми інфікування, у яких виступають різноманітні фактори передачі інфекції:
- при контакті з інфікованою водою під час купання, риболовлі, сільськогосподарських робіт на зволожених луках, рисових чеках тощо;

- при вживанні інфікованої води для пиття;

- при вживанні інфікованих продуктів харчування.

Початок захворювання людини найчастіше нагадує грип: підвищення температури, кон’юнктивіт, болі в м’язах. Особливо характерні болі в литкових м’язах та попереку. Пізніше може додаватись жовтяниця, потемніння сечі, зменшення кількості сечі.

Інкубаційний період захворювання (період від моменту зараження до появи перших ознак захворювання) становить 7-14 днів. Захворювання починається гостро, з  підвищення температури до 39-39,5 °C, яка у наступні 6-10 днів зберігається на високому рівні. Можливі значні коливання температури, іноді «двогорбий» характер температурної кривої. З першого дня хвороби виражені сильна загальна слабкість, головний біль, біль у м’язах (особливо литкових), попереку. Характерний зовнішній вигляд хворої людини: почервоніння обличчя та склер, відмічається лихоманковий блиск очей, кон’юнктивіт, на слизових губ та носа можливі герпетичні висипання. В окремих хворих можлива поява жовтяниці. При тяжкому лептоспірозі на фоні інтенсивної жовтяниці з’являються великі крововиливи, розвивається глибоке ураження нирок з можливим ускладненням уремією.

За результатами багаторічного аналізу захворюваності на лептоспіроз серед жителів Закарпаття, проведеного фахівцями відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України», встановлено, що майже вся територія нашої області є ензоотичною з лептоспірозу. Лептоспіроз – є найбільш поширеним природно-вогнищевим інфекційним захворюванням серед населення краю,  яке, на жаль, часто закінчується летально. Однією з причин смерті від лептоспірозу є пізнє звернення хворого за медичною допомогою.

Пам’ятайте!

Лептоспіроз дуже небезпечна хвороба, оскільки вражає печінку та нирки, що може призвести до смерті хворого. Тому дуже важливо при появі перших симптомів негайно звернутись до лікаря. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя! При тяжкому перебігу смерть може наступити вже через 5 днів від початку захворювання. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, тому при високій температурі тіла, найменшій підозрі щодо захворювання на лептоспіроз необхідно негайно звернутися до лікаря.

Профілактичні заходи при лептоспірозі спрямовані, перш за все, на боротьбу із синантропними гризунами (мишами, щурами). Необхідне проведення дератизаційних заходів, охорона джерел водопостачання і продуктів харчування від забруднення виділеннями гризунів, використання захисного одягу під час робіт у несприятливих умовах, догляду за хворими тваринами, проведення ветеринарно-санітарних робіт.

Щоб убезпечити себе та близьких від інфекції, необхідно дотримуватись таких правил:

- не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;

- уникати купання у водоймищах, на яких відсутні обладнані пляжі. Особливо слід уникати купання у водоймищах із стоячою водою, береги яких зарослі кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;

- захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів. Проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях утримання худоби;

- дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу, не палити під час роботи;

- не вживати в їжу немиті овочі та фрукти.

 

Довідкова інформація: за 2022 рік серед жителів області було зареєстровано 19 випадків лептоспірозу, з них 3 – закінчилися летально. Вже за поточний рік зареєстровано 4 випадки захворювання на лептоспіроз серед наших краян.

Задати питання

Пишіть нам