Азбест: за та проти

e-mail Друк PDF

Міністерством юстиції України в червні місяці 2017 року зареєстрований наказ Міністерства охорони здоров'я України про затвердження Державних санітарних норм і правил (ДСанПіН), що регламентують  безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів та виробів, що містять азбест. Вказаним нормативним документом забороняється виробництво та використання азбесту незалежно від його виду та азбестовмісних виробів і матеріалів в технологічних процесах та при проведенні будівельно-монтажних робіт.

Азбест – це  узагальнена назва групи тонковолокнистих матеріалів з класу силікатів. Унікальні якості азбесту такі, що навіть невелика кількість його присутності у складі  будь якої речовини як би передає  цій  речовині самі корисні якості. Він використовується в атомній та фармацевтичній промисловості, для виготовлення  труб різного призначення. За його допомогою виготовляються тканини для захисного одягу пожежників,  теплоізоляції для печей та нагрівальних приладів, він робить матеріали еластичними та міцними. Існує цілий список виробів та матеріалів,  які в своєму складі мають азбест. Але  більше всього азбест  використовується у будівництві, перш за все у виготовленні шиферної  покрівлі, а самим відомим та розповсюдженим матеріалом в цій галузі є азбестоцемент.

В нашому житті азбест може бути присутнім в якості унікального високоміцного та практично незамінного дешевого матеріалу. Це одна точка зору  вчених, практиків, що займаються проблемою безпеки азбесту  та матеріалів, створених за  їх допомогою. Використання азбестовмісних  матеріалів у житловому будівництві для оздоблювання внутрішніх поверхонь забороняється вже багато років. Основна небезпека  азбесту в тому, що, азбестове покриття  складається з надто малих пучків волокон, які у вигляді пилу можуть потрапляти у повітря, коли матеріал отримує механічні пошкодження. Потрапляючи в організм людини, волокна не розсмоктуються, а затримуються, викликаючи запалення. Відбувається інтоксикація організму з розвитком  цілої низки хвороб, від хронічного бронхіту, пневмонії, бронхіальної астми до онкологічних захворювань дихальної системи.

В Україні  є  підприємства, що   виготовляють шифер, деякі з них  виробляють  безазбестовий, кольоровий шифер. Вважається, що він безпечний для навколишнього середовища. Є різні замінники азбесту, однак, як кажуть фахівці вони програють за різними параметрами. Серед них є й цілком безпечні. А все нове завжди  коштує дорожче.                                                               Наказ  Міністерства охорони здоров'я України про заборону  виробництва та використання азбесту набуває чинності через 6 місяців з дня його опублікування  (грудень місяць 2017 року)  І все розпочнеться з заборони виробництва. А  вироблені азбестовмісні матеріали  будуть використовуватися і далі. При цьому слід пам'ятати, що небезпечність матеріалів та виробів, що містять азбест, збільшується з часом, коли вони старіють, руйнуються. А це вже загроза для оточуючого середовища, для здоров'я тих, хто контактує з такими  матеріалами, виробами навіть в побуті.

Задати питання

Пишіть нам